ברלין berlin

ברלין
ראו גם מלונות מומלצים בברלין

ברלין, העיר שמושכת אליה שנים באחרונות ברבה ישראלים, אם זה הגירה ואם זה תיירות לרוב. מה הסיבה לכך ? ובכן ננסה לענות על כך בהמשך. תחילה ניגע בכמה נקודות היסטוריות כדי שנכיר את ברלין קצת יותר לעומק.

ברלין היא בירת גרמניה, יש בה כ- 3.5 מיליון תושבים והיא אחת מ-16 המדינות המרכיבות את גרמניה. ברלין מוזכרת לראשונה ב 1244. שמה כנראה נלקח מהשם הסלבי " ביצה " . 1415 פידריך הראשון הופך להיות לנסיך בוחר של ברנדבורג, ברנדבורג אחת המדינות המרכיבות את גרמניה, ברלין שוכנת בתוכה, הנ"ל שולט על ברלין עד 1440. משפחת הוהנצולרן , משפחה אצולה גרמנית אשר שלטה מעל 800 שנה, שולטים בברלין עד 1918.

בתחילה קלן וברלין היו לערים תאומות ואיחדו כוחות ביניהן, לאחר מרד נגד הממשל ב 1448 , פידריך השני מפריד בין שתי הערים. 1618-1648 מלחמת 30 השנה, מלחמה אשר הגורם העיקרי שלה היה מאבק בין קתולים לפרוסנטנים, בנוסף הרצון של שושלת ההבסבורגית שהיו מבתי המלוכה החשובים באירופה להרחיב את המעצמה. המלחמה ברובה התרחשה על אדמתה של האימפריה הרומית ורוב המדינות האירופיות לקחו חלק במלחמה, ברלין נפגעה באופן קשה ודרמטי במלחמה זו, העיר מאבדת כמחצית מהאוכלוסיה.

1640 פידריך וויליהם יורש את תפקיד המושל מאביו, וויליהם משרה משטר של סובלנות דתית, ברלין מתרחבת, מתקדמת. 1671 כ-50 משפחות יהודיות מקבלות בתים בברלין, 1685 פרוסטנטנים צרפתיים מקבלים אישור להגיע לעיר, התרבות הצרפתית מורגשת בברלין.

1701, פידריך הראשון מולך על פרוסיה, ברלין בירתה של פרוסיה. קלן, דורותיאנשטשאט, פידריכששטשט, פידריכסוורדר מתאחדות עם ברלין, תחת ברלין. באמצע המאה ה-19 עד לתחילת המאה ה-20, המהפכה התעשייתית, ברלין גדלה, מתפתחת הן כלכלית, הן תחבורתית ותרבותית, הופכת להיות מרכז כלכלה, מרכז רכבות אדיר, ב-1871 ברלין מקבלת את התואר בירת האימפריה הגרמנית.

בנקודה זו אנו עוברים למאה ה-20, תקופה אשר השפיע באופן ישיר על יהדות אירופה, מדינת ישראל, על אירופה בכלל ואף על ארה"ב באופן ישיר, ( קומוניזם ). לאחר מלחמת העולם ה-I, מוקמת רפובליקת ויימאר אשר שולטת עד 1933, שנה בהיטלר והמפלגה הנאצית עולים לשלטון. רפובליקת ויימאר נבעה מתבוסתה של גרמניה במלחמת העולם הראשונה, הסכמי ורסאי ומהפכת נובמבר אשר הייתה למרד בשלטון הקיסרי אשר שלט בגרמניה מאות בשנים, מהפכה של מועצת הפועלים, הוגי דעות, מהפכנים.

1920 חוקק " חוק ברלין הגדולה " , איחוד של כפרים ופרברים סביב ברלין, ברלין גדלה ומתעצמת. 1933 עולה לשלטון מפלגת הלאומית סוציאליסטית, המפלגה הנאצית בהנהגתו של היטלר. ברלין הופכת לבירת הרייך ה-III, גרמניה הנאצית. בתקופה זו ובמשך השנים הבאות יהודי גרמניה רדופים, נקודת תפנית הינה ליל הבדולח ב-1938 ושליחת יהודי ברלין למחנה ריכוז זקסנהאוזן, לאחר מכן ליעדים שונים האירופה, אשוויץ פולין לדוגמא.

במהלך המלחמה ברלין מופצצת ובסופה נחרבת, הצבא האדום כובש את ברלין. בנקודה זו ברלין מחולקת ל4 חלקים כגרמניה עצמה, הצד המזרחי והגדול מאוייש ע"י הצבא האדון, המערבי ע"י צרפת בצפון מערב, אנגליה מרכז מערב וארה"ב דרום מערב, בשלב מסויים הצד המערבי מתאחד. הצד המזרחי הסובייטי מנתק את ברלין משאר גרמניה ע" מצור, מה שגורם לצבאות האיחוד לשלוח סחורה לתושבים ולחיילים המוצבים באזור ע"י רכבת אווירית. תחילתה של המלחמה הקרה.

1949 מוקמת הרפובליקה הפדרלית של גרמניה ובירתה בון, ברלין המזרחית הופכת לבירתה של גרמניה המזרחית. עקב הגירתם של מיליוני תושבים ממזרח למערב, הצד הסובייטי בונה גדר מבוצרת, מאוחר יותר ב-1961 נבנית חומת ברלין לאורך 155 ק"מ, כאשר רק בנקודות מסוימות היה ניתן לחצות את הגבול, אך היה כמעט בלתי אפשרי לעשות זאת. 1989 נפילתה של החומה, 1990 סוף למלחמה הקרה, מזרח ברלין ומערב ברלין מתאחדות, ברלין בירתה של גרמניה.

מדוע ישראלים נמשכים לברלין ?

ברלין היא בירה יחסית צעירה, מקום מפגש יצרתי ושיח לאמנים, מוסיקאים, שחקנים, אקדמאים ,עיתונאים ועוד.. ברלין בשנים האחרונות מקבלת עמדה של עיר שניתן לעשות בה הכל, כמו שתמיד היה נאמר על ני יורק. בירת גרמניה הפכה להיות יעד בעיקר של צעירים שרוצים לחגוג את החופש, רוצים ללמוד ולהתקדם כלכלית, עסקית ואמנותית. עד כדי כך ברלין הפכה לפופולרית, שלעיתים אף מחליפה את הודו ותאילנד בהקשר שך טיול אחרי צבא. העיר מציעה מבחר נישות, או אפשרויות תעסוקה מגוונות וכל זאת באופן יחסי זול, ראו למשל מלונות בברלין

יש יאמרו שברלין היא היעד לעליה לרגל של החיים העירוניים של המאה ה-21. ברלין נותנת הזדמנות לעסקים חדשים, לאומנים. חלק מההזדמנויות הללו זה תמיכה כלכלית מהמדינה. כמובן שהתמיכה היא בעיקר למשלמי המיסים.

לפי כריסטיאן טאנצלר מראשי לשכת התיירות של ברלין, ( שאגב מאוד שמח מנתוני התיירות וההגירה בשנים האחרונות של ישראלים ) אחת מהסיבות לפופולריות של ברלין בשנים האחרונות היא האופן בו הברלינאים מתמודדים עם העבר האפל, הם מודעים והם מקבלים זרים ואוהבים את הישראלים ואת מה שאנו תורמים לעיר. בנוסף ישראלים מחפשים את העתיד וברלין בהרבה מובנים מייצגת את העתיד. ממשיך וטוען טאנצלר, ישראלים מתעניינים בהיסטוריה היהודית של ברלין, בהתפתחות של התרבות היהודית בעיר בברלין החדשה. ישראלים נמשכים לברלין למרות העבר הנוראי של העיר, זהו בעצם מחקר אידבידואלי, של המהגר / התייר הישראלי בברלין. מעבר לתרבות ולהזדמנויות, המשיכה למקום שהשפיע כל כך על מדינת ישראל ועל היהודים בכלל, כמובן שהשואה הוא לא הנושא ההיסטורי היחיד שמושך את הישראלים ותיירים בכלל מכל העולם, זהו חומת ברלין ונפילתה, כאשר מטיילים בברלין, מסתובבים באתרים ובעיר שנקבעו בא חוקים לא קונבנציונאלים, מקומות שעושים עליהם סרטים ( ג'יימס בונד למשל) ושירים, אומנות בכלל.

עכשיו תכלס, ברלין וגרמניה בכלל בגישה שונה מזו שלנו הישראלים, האזרח הוא המרכז שלא כמו בישראל שהמדינה היא המרכז, ( אין בכוונה של הכתבה לצאת נגד ישראל. ) אין ספק זהו גורם מושך ונוח מאוד להימצא בו, הידיעה שאם יש בעיה כלשהי וגם אם אין, אזי יש גוף שדואג לכם. קודם כך שכר הדירה בברלין באופן יחסי זול, ילדים נמצאים במסגרות חינוכיות לרוב עד 18:00 בערב, תשלום לגן ילדים נעשה ביחס למשכורת של ההורים, מומרים לבית הספר זולים מאוד, התנאים ללידה נוחים עד מאוד, חופשה בתשלום ללא שאלות. סלולר זול, רכבים זולים, מערכת התחבורה בברלין מושלמת. קידומים חברות הייטק, שכר לימוד של האוניברסיטאות הינו זול, קבלת ויזת אמן ועזרה של הממשלה לתחום, קבלת הידיעה שאמן לסוגיו הינו עבודה ככל עבודה, מקצוע לכל דבר ולא תחביב, ההתייחסות לנושא רצינית.

צריכת התרבות בברלין מקבלת מקום חשוב והמוסדות התרבותיים הממשלתיים לרוב זולים וברמה גבוהה מאוד, עד כדי כך שניתן לצפות באופרה בסכום יחסית מגוחך. הבירות זולות וכך גם המסעדות, לזוג צעיר אשר בתחילת דרכו , מקובל לפקוד מסעדה ולהנות מהחיים ללא צורך לחזור לגור אצל ההורים.

מוסדות העיר נוחים, אין צורך להתברבר בבירוקרטיה מורטת עצבים, לא " מוצאים לך את המיץ " לשם קבלת טופס כזה או אחר, אין את המושג " דחיפת מרפקים " , אחד מתקדם כאשר מגיע לו להתקדם, כאשר הוא השקיע, למד, תכנן, עזר, יצר ולא התקדם בגלל נפוטיזם. לאנשים אשר פותחים עסק יש עתיד אמתי. עסקים מצליחים ונדחפים ע"י הממשלה.

סיבה נוספת או סיבות נוספות לכמות הישראלים שנמשכים או עוברים לברלין, היא הרבה עזרה מקרנות גרמניות, ישנן מספר קרנות גרמניות התורמות לקידום נושאים מסוימים בין ישראל לגרמניה, או ברלין, לדוגמא " האגודה לידידות גרמניה " אשר פועלת מ-1996, אשר מאפשרת מקום מפגש בין ידידיי גרמניה וישראל, קידום סולידריות חברתי עם מדינת ישראל ותושביה. קרן נורדרין וסטפאליה, הינה קרן לקידום מילגות בברלין, גרמניה. קרן " פורום העתיד גרמניה-ישראל ", רשת המקשרת בין צעירים אזרחיי גרמניה וישראל. ישנן קרנות עסקיות המקדמות עסקים לרבות הייטק, ישנן קרנות אומנות, חינוך, לעיתונאים, קרנות ממשלתית וכיוצ"ב. קרנות אלו עוזרות באופן חד משמעי לקרבה פיזית ונפשית בין גרמניה, ברלין לישראל, סיבות לכך שקל לעבור לברלין, ישנה תמיכה, עזרה מקרן כזו או אחרת, הקרנות מאפשרות הזדמנויות באמצעות יצירת קשרים לישראלים להתחבר לתרבות הגרמנית, לברוא עצמם מחדש.

סטודנטים רבים לומדים בברלין,יש לסטודנטים רבים זיקה ללימוד שפות לרבות גרמנית, ברלין והערים בכלל בברלין רואות את לימודי השפה כהזדמנות תעסוקתית לעתיד. כאמור הסטודנטים הישראלים נמשכים גם להיסטוריה של ברלין, זהו נבירה בעבר, השלמה אם תרצו, קבלה, סגירת מעגל. אל לנו לשכוח שהאוניברסיטאות בברלין די זולות. כאשר מסיימים את הלימודים בברלין יש סיכוי גבוה שהסטודנט ימצא עבודה בנושא שלמד ולא יטייל בין עבודות והתפשר על פרנסה שלא קשורה לנושא לימודיו, תחילת קריירה בגיל יחסית צעיר.

ברלין מבחינה תיירותית נוחה מאוד, בנוסף לכך שהתחבורה בעיר נוחה, כך גם המדרכות והמסלולים, ההליכה בברלין מאוד נוחה לתייר ובכלל. ברלין היא עיר נקייה שנעים להסתובב שם, ישנם ארכיטקטורה יוצאת דופן, פארקים, פסלים, מונומנטים חשובים, אנדרטאות לרבות זו של השואה במרכז שך ברלין. ברלין היא שילוב של פארקים, נינוחות לבין לייף סטייל אורבני פעיל, חדשני ובועט. בעיר יש עשרות מוזיאונים הן ממשלתיים והן פרטיים, גלריות, חנויות שיק יוצאות דופן, בתי קפה, מועדונים, סצנת המועדונים בברלין חזקה מאוד, מועדוני טכנו ידועים בכל העולם, לתייר הישראלי הצעיר זו חוויה שאין בהרבה מקומות-הדבר האמתי. הנה נתון תיירותי מעניין ומרשים לגבי ברלין, ב 2012 פקדו את ברלין יותר מ-81,000 ישראלים, שזה כ-262,000 מיטת בבתי מלון בברלין, במחצית הראשונה של 2013 ביקרו יותר מ-50,000 ישראלים.

נוסעים לחופשה או נסיעת עבודה בברלין, ראו את רשימת מלונות מומלצים בבלין של אתר העיר ברלין בעברית, הזמינו מלון עם דריוג והמלצות ותהנו יותר מהשהיה שלכם בברלין, ראו את עמוד מלונות מומלצים בברלין של אתר in-berlin

ברלין היא יעד מבוקש ושווה לכל הדעות, לא הכל מושלם נכון, אבל כמעט. אפילו יש שם שווארמה. אבל אל תשכחו יש לנו ארץ נהדרת.

ראו גם :  איזורי לינה מומלצים בברלין | ראו גם הזמנת מונית בחו"ל

ראו גם : ברצלונה  | וגם ארצות סקנדינביה וגם : פארו, פורטוגל