מונדיאל 2014 ברזיל

FIFA World Cup 2014 Brazil

 

מונדיאל 2014 לאחר ארבע שנים של המתנה גביע העולם בכדורגל חוזר, והוא יתקיים בקיץ הקרוב בפעם ה-20. נבחרות מכל קצות העולם יגיעו להתחרות על התואר הנחשק. אירוע הכדורגל הגדול ביותר בעולם יערך במדינה שמייצגת אולי יותר מכל את היופי והפנומנליות של המשחק הזה - ברזיל.

מונדיאל 2014 יתכבד באווירה הססגונית של המדינה הגדולה ביותר בדרום אמריקה; עם יערות גשם מסתוריים, שמש מטריפה, גידולים מסורתיים של פולי קפה וכדורגלנים ברמה הגבוהה ביותר. מליוני אוהדי כדורגל יצפו בשידורים מכל העולם וכמה מאות אלפי ברי מזל יעודדו את הקבוצות הישר מהיציעים - צפויה להתחולל חגיגת ספורט אדירה אל מול קהל משולהב. אי אפשר לדעת מה תהיינה התוצאות, איזה גולים יכבשו ומי יהיו אגדות הכדורגל החדשות - אבל כולם מצפים בהתרגשות לתרחישים שעתידים להתחולל.

+ ראו גם כרטיסים למשחקי מונדיאל 2014 בברזיל

שריקת הפתיחה תערך בתאריך ה-12 ביוני במשחק בין קרואטיה וברזיל, וחודש לאחר מכן ב-13 ביולי נדע כבר מי היא מחזיקת גביע העולם לשנת 2014. המדינה המארחת הכדורגל בברזיל מקבל מקום של כבוד, והאהבה של המשחק סוחפת איתה דורות של ברזילאים בכל המדינה. התושבים מגלים עניין בקבוצות המקומיות, והמוני חובבנים מכל הגילאים נוהגים לשחק בעצמם ולעקוב באדיקות אחר משחקי הנבחרת הלאומית. את הכדורגל הם מכנים "המשחק היפה", והשחקנים האגדתיים מתפקדים מבחינתם כשגרירים של המדינה יותר מכל משרד דיפלומטי אחר. זאת ועוד, לאחר שנקבע בשנת 1997 שברזיל תארח את מונדיאל 2014, המארגנים שאפו שכמה שיותר ערים ישתתפו במאורע ויארחו את משחקי המונדיאל.

בצעד תקדימי אישרה פיפ"א לקיים משחקים ב-12 ערים שונות ברחבי ברזיל (עד כה הותרו עד 10 ערים מארחות). משחק הגמר צפוי להיערך בריו דה ז'נרו באצטדיון מרקנה האגדי. לא יהיה מוגזם להניח שב"מכה של הכדורגל" העולמי עומדת להתקיים חגיגה צבעונית וזוהרת במיוחד. הקבוצות המשתתפות במשחקי גביע העולם 2014 ישתתפו 32 נבחרות לאומיות של מדינות מכל העולם. הקבוצות נבחרו מתוך הליגות הגבוהות מהיבשות מהן הגיעו; אירופה שולחת נציגות של 13 קבוצות, את אפריקה ייצגו 5 קבוצות, אסיה שולחת 4 קבוצות (שאחת מתוכן היא אוסטרליה השכנה), צפון ומרכז אמריקה שולחות 4 נבחרות ומדרום אמריקה יופיעו 6 נבחרות.

החוק של פיפ"א קובע שהקבוצה שמארחת את המשחקים בהכרח גם משתתפת בהם, ולכן נבחרת ברזיל נכנסה באופן אוטומטי לרשימת המתחרות (ולא שהיו צפויים לה קשיים להשיג זאת בעצמה). מערך הטורניר מתנהל על ידי חלוקה של הנבחרות ל-8 בתים, כשבכל בית ישנן 4 קבוצות יריבות. תכולת הבתים והסדר של המשחקים אורגנו בעזרת הגרלה גלויה לציבור. השלב הראשון של המונדיאל הוא "שלב הבתים" והוא כולל משחקים בין כל הקבוצות בבית. שתי הקבוצות המובילות בכל בית ממשיכות לשלב הבא, שבו נערכים 8 משחקים בין 16 הקבוצות המצטיינות עד כה בטורניר. היריבויות נקבעות מראש על פי סדר הבתים ומיקומי הקבוצות בהם. לאחר מכן מתבצעים 4 משחקי רבע גמר, 2 משחקי חצי גמר, משחק 1 על המקום השלישי ולבסוף משחק הגמר המכריע שייקבע מי תהיה הזוכה המאושרת בגביע העולם לשנת 2014.

נבחרת הכדורגל של ברזיל נבחרת הכדורגל הברזילאית הצטרפה לפיפ"א בשנת 1923 ומאז היא הצליחה לאסוף רשימה ארוכה של תארים והישגים. הנבחרת השתתפה בכל המונדיאלים שהתקיימו וזכתה חמש פעמים במקום הראשון (הפעם האחרונה בשנת 2002). ברזיל מחזיקה גם ב-4 גביעים מוזהבים מטורניר גביע העולם עד לגיל 20, ועוד 3 גביעים מהטורניר שעד גיל 17. מלבד אלו זכתה ברזיל בעוד עשרות תארים מליגות וטורנירים יבשתיים. אין ספק שהחותם שהותירה נבחרת ברזיל על הכדורגל העולמי הוא מדהים ויוצא דופן. בשנת 1950 ברזיל אירחו לראשונה את המונדיאל, ובקרוב היא תהיה המדינה החמישית שמארחת פעמיים את הטורניר היוקרתי בשטחה. בפעם הקודמת הנבחרת הגיעה לגמר ושיחקה נגד נבחרת אורוגוואי, מול כמעט 200 אלף צופים (סדר גודל שמעולם לא נראה כמותו לפני כן). המשחק ההוא הסתיים במה שניתן לכנות כמעט כטרגדיה לאומית, הצהובים הפסידו 2-1 לאחר שזמן קצר לפני שריקת הסיום עלו היריבים ליתרון ונישלו את ברזיל מהניצחון ומהגביע. ההפסד השפיע באופן חריף למדי על תושבי ברזיל, שחשו מושפלים ומובסים, ואף נודעו עשרות מקרי התאבדות בעקבות האירוע. הזיכרון הקולקטיבי הזה עוד נשאר בדם הברזילאי, ורק מגביר את ההשתוקקות הלאומית להחזיר את הכבוד האבוד ולזכות בתואר על אדמתם ב-2014.

אחד מהשחקנים שהפך לשם נרדף לכדורגל הברזילאי הוא לא אחר מאשר החלוץ פלה (אדסון ארנטס דו נסימנטו). אך בברזיל לא שוקטים על שמריהם, וכישרונות כדורגל אגדיים ממשיכים להופיע מתוך המועדונים המופלאים במדינה. שני שחקנים בולטים במיוחד הם קאקה ורונלדינו, ששמותיהם כבר שגורים בפיו של כל פעוט שבעט בכדור ולו רק פעם אחת. תושבי ברזיל ומעריצים מכל העולם מצפים בקוצר רוח לתחילת המשחקים, ומקווים יותר מכל שהנבחרת שלהם תוביל אותם אל עבר הניצחון המיוחל.

כדור המשחק הפריט שבלעדיו כל הפקת הענק אינה יכולה לצאת לדרך הוא כדור המשחק כמובן. במונדיאל 2014 הכדור הרשמי שבו יבעטו השחקנים הטובים בעולם פותח לאחר מחשבה מרובה. התוצאה היא כדור בשם "Brazuca" שעיצבה חברת אדידס ומורכב מצבעים ירוק, אדום, כחול ושחור על רקע לבן. הכדור קל משקל בדומה לכדור בו השתמשו במונדיאל הקודם, אך בניגוד אליו יש בו תפרים רבים יותר שיאפשרו לו לשמור על יציבות במסלול שאליו הוא נבעט. ששת הפנאלים סביב הכדור סודרו באופן סימטרי, ונאמר שסגנון החיבור ביניהם מזכיר סדרה של בומרנגים או את הצמידים המסורתיים שעונדים בברזיל. בנוסף, פני השטח שלו עברו טיפול מיוחד כדי לשפר את השליטה בו ולהגן עליו מפני לחות ומשקעים. מכל מקום, הציפיות סביב הכדור הן גבוהות מאוד ורק הביצועים העתידיים של השחקנים יוכלו לספק תשובות מהימנות על טיבו.

הקמע של מונדיאל 2014 על ברזיל היה להכריע מה יהיה הקמע הייחודי של הטורניר הנוכחי. מאז שנות השישים לכל מונדיאל היה אייקון וויזואלי משלו ששיקף את מאפייני המדינה המארחת והיה חלק משידורי המשחקים. בחירת הקמע בברזיל נעשתה על ידי שיתוף הציבור, שהצביעו בהמוניהם מבין מספר האופציות שהוצגו. הדמות שנבחרה היא איור של בעל החיים ארמדילו אוחז בכדורגל, ושמו Fuleco. הבחירה בארמדילו נועדה להעלאת המודעות על הסכנה בה נמצא הזן בבית גידולו הטבעי בברזיל. המחאות נגד תקציבי המדינה יחד עם כל ההוד והשמחה סביב המונדיאל הקרב, ישנם כאלו שרואים גם את הצדדים הפחות חיוביים שלו. מתנגדים רבים ברחבי ברזל מוחים כנגד התקציבים שמשקיעה המדינה במתקני ספורט חדישים, תשתיות ייעודיות ופרסומי המשחקים.

הפגנות נערכו ברחבי המדינה בהן נקראו קריאות שמגנות את בזבוז כספי הציבור למטרות ראוותניות ולא למען צרכים חיוניים של תושביה. לצד ההתלהבות של אוהדי הכדורגל נפתחה חזית של תנועת מחאה מהגדולות שידעה ברזיל בדור האחרון. המפגנים טוענים שהממשלה פוגעת באוכלוסייה החלשה, למשל על ידי העלאת דמי הנסיעה בתחבורה הציבורית במקום לסבסד אותם. כעת הם מנסים לדחוק בשלטון להתעמת עם הקשיים במדינה, ולא להציג תדמית נקייה ומושלמת מול העולם. המתנגדים דורשים שהתחבורה הציבורית תהיה חינמית ושישקיעו יותר כספים במערכת החינוך ובמוסדות הבריאות הציבוריים. התאחדות פיפ"א מודאגת מההתפתחויות לעיל, אך הם מאמינים שמאות אלפי המיליונים שהושקעו באבטחת אירועי המונדיאל יצליחו לבלום התפרעויות פוטנציאליות.

האצטדיונים משחקי מונדיאל 2014  יערכו ב-12 ערים בברזיל, בעיקר בדרום המדינה ולאורך החופים המזרחיים. בכל אחד מהאצטדיונים נערכו שיפוצים ושדרוגים בשנים האחרונות לקראת האירוע הגדול. כמה מהם אף הוקמו במיוחד לקראת המונדיאל, ובחלקם תהליך הבנייה יימשך כמעט עד לרגע המשחקים. האצטדיון הגדול ביותר הוא ה-Maracanã בריו דה ז'ניירו אשר מונה 71,159 מושבים, ובו נערך משחק הגמר במונדיאל הקודם בברזיל בשנת 1950. בכל אחד מהאצטדיונים המארחים יערכו בממוצע כחמישה משחקים. להלן רשימה מלאה של האצטדיונים:

1. אצטדיון Mineirao - שוכן בעיר בלו הוריזונטה ומכיל 57,483 מושבים. זהו אחד מהמגרשים ההיסטוריים של המדינה, אשר עבר שיפוץ מקיף לקראת המונדיאל. הפרט הכי מעניין לגביו הוא שהוא תוכנן על פי עקרונות של קיימות (פרמקלצ'ר), כך שהוא מסוגל לקלוט ולשמר מיליוני ליטרים של מי גשמים בשנה.

2. אצטדיון Arena Pantanal - נמצא בעיר קויאבה ומכיל כ-43 אלף מושבים. זהו אצטדיון חדיש שנבנה במיוחד לקראת המונדיאל, ובו אמור להיערך טקס הפתיחה. גם אצטדיון זה תוכנן מתוך תפיסה אקולוגית והפסולת שלו עוברת תהליך מחזור קפדני.

3. אצטדיון Castelao - שוכן בעיר פורטלזה ומכיל כמעט 64 אלף מקומות ישיבה. הוא נבנה בשנת 1973 ובשנים האחרונות הוא עבר שיפוץ כדי לעמוד בתקנים של פיפ"א, כולל הרחבת הדרכים המובילות אליו והקמת תחנות מטרו סמוכות.

4. אצטדיון Das Dunas - נמצא בעיר נאטאל ומכיל כ-42 אלף מושבים. בעבר שכן במקום מגרש כדורגל שהוקם בשנת 1972, אך בשנים האחרונות התבצעו בו עבודות מסיביות של בנייה מחדש. העיצוב שלו מושפע מתווי השטח שבאזור, ולחלק המכורה שלו יש צורה גלית שמדמה דיונות.

5. אצטדיון Arena Pernambuco - ממוקם סמוך לעיר רסיפה בצפון מזרח ברזיל ויש בו כ-43 מקומות ישיבה. זהו אצטדיון חדש שהוקם לקראת משחקי 2014. סביבו נבנתה מעין "עיר מונדיאל" קטנה, הכוללת מתחמי קניות, מסעדות ובתי קולנוע. באצטדיון הישן של העיר נערך בזמנו אחד מהמשחקים במונדיאל 1950.

6. אצטדיון Arena Fonte Nova - שוכן בעיר סלבדור ומכיל 52,048 מושבים. בשנת 1951 נבנה האצטדיון הראשון בעיר והוא נותר פעיל עד ל-1997. בשנים האחרונות נבנה באותו השטח אצטדיון חדש ומשוכלל, מכורה בגג מתכת קל. בעתיד צפויים להיבנות בו מוזיאון כדורגל ומרכז קניות והסעדה.

7. אצטדיון Arena de Sao Paulo - כשמו כן הוא, נמצא בעיר סאו פאולו. זהו אצטדיון חדש למדי שנבנה עבור משחקי המונדיאל. הוא הוקם באזור צפוף שבו מתגוררת אוכלוסייה מוחלשת של מיליוני בני אדם. המתכננים שלו גאים בכך שהקמתו סיפקה עבודה לאלפי מקומיים, והכשירה אותם לתפקידים מקצועיים.

8. אצטדיון Maracana - שוכן בריו דה ז'ניירו ומכיל מעל ל-73 אלף מושבים. זהו כנראה האצטדיון האגדי ביותר בברזיל, במיוחד בשל המשחק הלא נשכח בגמר 1950. בעבר הוא הכיל מספר שיא של 200 אלף מקומות לצופים, אך מטעמים שונים המושבים צומצמו לכמות הנוכחית. האצטדיון הוא אחת מן האטרקציות התיירותיות הפופולריות ביותר בריו כיום.

9. אצטדיון Beira-Rio - נמצא בעיר הנמל פורטו אלגרה ומכיל למעלה מ-50,000 מקומות. זהו אצטדיון גדול ממדים שנבנה החל משנת 1969 במשך 10 שנים, על ידי פועלים ומתנדבים רבים. לקראת המונדיאל הנוכחי הוא שודרג ונבנה מחדש והוא עתיד לארח חמישה משחקים בגביע העולם הקרב.

10. אצטדיון Arena Amazonia - שוכן בעיר מנאוס ומכיל 42,377 מושבים. אמנם האזור אינו ידוע במועדוני הכדורגל שלו, אך הסביבה הקסומה של יערות הגשם וודאי תעניק ערך מוסף לכל צופה. האצטדיון עבר שיפוץ וצורתו החיצונית מחקה סל-קש; פריט אופייני לתושבי האזור. הוא תוכנן כך שמי הגשמים ישמרו ויסייעו בין היתר להשקיית המגרש.

11. אצטדיון Arena da Baixada - נמצא בעיר פרנה ומכיל 40 אלף מושבים. בנייתו הושלמה בשנת 1999 והוא נחשב לאחד האצטדיונים המרשימים והמודרניים בברזיל. בשנים האחרונות הוא עבר שדרוג תשתיות ומתקנים, והוספו לו עוד מושבים על מנת שיתאים לאירוח משחקי המונדיאל.

12. אצטדיון Nacional - שוכן בבירת ברזיל, ברזיליה, ומכיל 68,009 מקומות ישיבה. האצטדיון הגדול והמרשים משתלב היטב עם האדריכלות המיוחדת שבעיר מושבו. הוא עתיד לארח שבעה משחקים בגביע העולם 2014.

עושים קונקשן בניו יורק בדרך לגביע העולמי בברזיל, ראו גם : מלונות בניו יורק