גרפולוגיה משפטית

גגרפולוגיה משפטית, גרפולוגית משפטית בכירה,  מומחה השוואת כתבי יד, בדיקה גרפולוגית, גרפולוג משפטי מומחה, גרפולוגית מומחית זיהוי זיופים,  גרפולוגית מומחית זיהוי זיופים, השוואת כתבי יד, בדיקת זיופים, בדיקת חתימות מזוייפות על מסמכים, מומחה מטעם בית המשפט להשוואת כתבי יד וחתימות.

לאתר האינטרנט וליצירת קשר עם זמיר סיון גרפולוג.
מומחה להשוואת כתבי יד וחתימות
ראו כאן
ניתן ליצור קשר עם הגרפולוג זמיר סיון גם בנייד : 0507-245890, או 0454-222408
לצפייה בזמיר סיון בערוץ 10 של הטלביזיה בכתבה ששודרה בנושא עיסוקו [השוואת זיוף חתימה]סב
בכתבה על אלכסי זכרנקו האוליגרך הרוסי.
ראו גם אפשרות לקבלת קהל באיזור אשקלון, אשדוד והסביבה : זמיר סיון
גרפולוג באשקלון

בישראל ישנם למעלה מ 10 מומחים של גרפולוגיה משפטית והשוואת כתבי יד וחתימות וכן כ 3-4 מומחים בתחום של השוואת מסמכים, להלן פירוט של ההבדלים בין השוואת מסמכים ובין תחום של גרפולוגיה משפטית שהינם שני תחומים שונים העוסקים, ראו גם המלצות ואיך ניתן לבחור גרפולוג משפטי.

מהי גרפולוגיה משפטית ומה ההבדל בין תחום זה למומחים של השוואת מסמכים
גרפולוגיה משפטית היא למעשה חקירה גרפולוגית, הגרפולוג המשפטי בודק בעזרת נתונים גרפיים ונתונים מוטורים כתב יד של "פלוני" ומשווה אותו לכתב יד אחר של אותו "פלוני" או של "פלוני" מתחזה, מטרתה של גרפולוגיה משפטית לבדוק ולאמת נושא של השוואת כתב יד וחתימות, ולקבוע האם קיים חשש לזיוף כתב יד או חתימה על מסמך זה או אחר, משתמשים בגרפולוגיה משפטית בעיקר בבדיקה והשוואה של חתימות השנויות במחלוקת על צוואות, ירושות, הסכמים שונים, שטרות חוב וכיוצב, גרפולוגיה משפטית תפסה תאוצה בשנים האחרונות בבתי המשפט בארץ ובעולם ככלי תומך החלטה בסוגיות משפטיות שונות, יכולתו של הגרפולוג לתת אינדיקציה מדוייקת באשר להשוואת כתב יד וחתימות וכן בדיקת זיופים על מסמכים ולבדוק את אמינותם עוזרת במתן עדות מומחה חשובה בבתי המשפט, יש להבדיל מומחים להשוואת מסמכים מתחום של גרפולוגיה משפטית, גרפולוגיה משפטית כוללת בתוכה את יכולתו של גרפולוג משפטי להתחקות אחר צורה, תנועות מוטוריות אופייניות לכותב, לחצי כתיבה, שטף, אימות כתבים ודינמיקת כתב יד האופיניים "לפלוני" ואילו בתחום של השוואת מסממכים הנתונים הניתנים לבדיקה הם יותר גילו של המסמך, גילו של הדיו ובדיקות שהן יותר מתחום המז"פ וקשורים יותר לתחום "השוואת מסמכים" ולא החתימות או כתבי היד המצויים בתוכו, אלה נחלתם של "גרפולוג משפטי".

מהם סוגי הבדיקות הנחשבות ל : גרפולוגיה משפטית
תחומי הבדיקות של גרפולוגיה משפטית, השוואת כתבי יד וחתימות בחשד לזיוף / זיהוי והשוואת כתבי יד לצורך הפקת חוות דעת גרפולוג משפטי לבית המשפט. כתיבת חוות הדעת מתבצעות בנוסח המשפטי ע"פ התקן המקובל בבתי המשפט.­­­ זיהוי ואימות חתימות במסמכים שונים / זיהוי והשוואת חתימות. איתור זיופי חתימות על מסמכים / אימות חתימות בדיקת זיוף חתימה. בדיקות מיקרוסקופיות ומעבדתיות לכתבי יד, מסמכים וחתימות. הכנת עורכי דין לקראת חקירה נגדית של מומחה [ גרפולוג ] בתחום גרפולוגיה משפטית . בדיקות דיו, בדיקת גיל מסמך [ לעתים לבדיקות אלה יש צורך גם במומחה בתחום של השוואת מסמכים ולא גרפולוגיה משפטית ] בדיקת זיוף חתימות על מוצרי ערך ואמנות. מתן עדות מומחה לגרפולוגיה משפטית בבית משפט. הגעת גרפולוג לרשם לענייני ירושה לבדיקת חתימה על ירושה או צוואה מקורית. השוואת כתבי יד במכתבי איומים / השוואת כתובות גרפיטי. בדיקת זיופי חתימות על ספחי אשראי / המחאות / תעודות משלוח. גרפולוגיה משפטית.

איך בוחרים גרפולוג משפטי ומה טווח המחירים המומלץ 
[ מומחה להשוואת כתבי יד וחתימות ]
גיגול בגוגל של שמו של גרפולוג משפטי שברצונך לפגוש בהחלט יכול ללמד על מקצועיותו, אך זה לא מספיק, בישראל מספר רב של גרפולוגים משפטיים, בדרך כלל אלה המציעים חוות דעת ראשונה חינם, או חוות דעת במחיר נמוך מהמקובל, הם גרפולוגים משפטיים שלהערכתנו יש להיזהר מהם, חוות דעת מומחה לגרפולוגיה היא חוות דעת שיש לעבוד עליה מספר שעות ולהשתמש בציוד מיקרוסקופי ואופטי מתקדם ואינה יכולה להיות "חינם", בדרך כלל גרפולוגים או מומחים להשוואת כתבי יד בתחילת דרכם מספקים שרותי חינם, אך שרות שכזה עשוי לעלות הרבה מאד כסף באם חוות הדעת שהנפיק הגרפולוג המשפטי שפניתם אליו אינה תצליח לעבור את ביקורתו וחקירתו של עו"ד בבית המשפט, על כן להערכתו שווה לשלם מעט יותר לגרפולוג מומחה מנוסה, טווח המחירים של הערכב גרפולוגית ראשונית בנושא השוואת חתימות נעה בין 900 ל 1500 ש"ח, עבור חוות דעת גרפולוגית משפטית של מומחה להשוואת חתימות תזדקקו לשלם בין 1500- 2000 ש"ח, ועבור עדות בבית המשפט של גרפולוג משפטי תזדקקו לשלם טווח של 1500-2500 ש"ח תלוי במיקום בית המשפט וזמן ההגעה אליו, במקרים שם תביעות קטנות, צפו לשלם עבור כל אחד מהשלבים כ 50% פחות, ועבור שרותי גרפולוגיה משפטית בתיקים פליליים, צפו לשלם כ 50% יותר מהמחיר המקובל.


קצת על זיופי חתימות בישראל
אלפי חתימות בכתב יד מזוייפות מדי יום, אם באופן בלתי מודע ואם באופן יזום, זיופי חתימות נפוצות מאד על המחאות, חוזים, הסכמים, צוואת וירושות, ספחי אשראי, הסכמי חברות, חתימות על ציורים, ועוד. טלרים בבנק, מאשרים חתימת לקוח רק בהסתכלות קצרה, הצורה דומה והחתימה מאושרת כחתימת בעל החשבון. חלק מחתימותיהם של אנשים קלות כביכול לזיוף, אך הקלות היא בעיקר בהתחקות אחר הצורניות הכללית והויזואלית של החתימה, הזייפנים אינם לוקחים בחשבון את כל האלמנטים הגרפיים והמוטורים היחודיים לכותב הספציפי והבלתי ניתנים לחיקוי או צפייה בעיין בלתי מקצועית, הזייפנים אינם לוקחים בחשבון אלמנטים כגון : לחץ כתב, מבנה ההתחלה והסיום של הקווים המרכיבים את החתימה, שטף ורעד הקו, האלמנטים הגרפיים הספציפים והחוזרים על עצמם, זווית החיתום, הפרשי האורך הגובה והרוחב, מהירות הכתיבה ועוד. גרפולוגים משפטיים בעזרת ידע בתחום הגרפולוגיה ומיכשור מתאים, בהחלט יכולים להתחקות אחר זיופי חתימות וזיופי כתבי יד ולהגיש חוות דעת לבתי המשפט, תחום השוואת כתבי יד תופס תאוצה בשנים האחרונות והפך לכלי אבחוני קביל בבתי משפט המשמש ככלי תומך החלטה בחשד לזיופי חתימות על מסמכים.
ישנם גם זייפנים מתוחכמים יותר הנעזרים בתוכנות גרפיות יחסית פשוטות לזיוף חתימה על מסמך, ניתן בקלות לסרוק חתימה של פלוני ולמקמה בעזרת פוטושופ במיקום החתימה המיועדת ובכך לבצע זיוף מושלם, אך מסתבר שהזיוף המושלם אינו ממש מושלם, זאת מאחר והסיכוי שפלוני יחתום שתי חתימות זהות באלפית המילימטר, קטנה מאד, חותם פלוני שומר על הקווים המוטורים המאפיינים את חתימתו אך אינו מצליח לחתום שתי חתימות זהות לחלוטין, בהשוואת חתימות בחשד לזיוף חתימה על מסמך, באם בחשבון מספר רב של אלמנטים גרפיים ותנועות מוטוריות של כתב היד, כל אלה משולבים בממצאים נוספים שעשויים להשפיע של אבחון החתימות, להלן סקירה של חלק מהבדיקות המתבצעות ע"י גרפולוג בהליך של השוואת זיופי חתימות
בדיקת שטף ותנועה של חתימה :
ישנם כותבים במהירות וישנם כותביות באיטיות, או באיטיות יחסית בהשוואה לכותבים מהר, תחילה הגרפולוג צריך להשוואת את מהירות הכתיבה בחתימותיו המאומתות של פלוני, במידה ונמצא שוני בין המהירויות הכיתבה בין חתימתו של פלוני המאומתת לבין החתימה השנוייה במחלוקת, עולה חשד ראשון לזיופה של חתימה, אך אין בפרמטר גרפי בודד בכדי לקבוע דעה חד משמעית, בדיקת צורה ותנועה מוטורית אופיינית : כל אדם מחזיק את כלי הכתיבה באופן מעט שונה, יש שבחוזקה אוחזים את העט, בריפיון יחסי, בזווית כזו או בזווית אחרת, כל פרמטר שכזה עשוי להשפיע על "אופי" הקו הנוצר על הנייר, חתימה בדרך כלל מורכבת, מקווים עולים ויורדים, אולי לולאות, קמרים, קערים וזוויות,באם בצורניות של אלה נמצאו שינויים הרי שיש חשד נוסף לזיופה של חתימה.
בדיקת לחץ הכתב :
כאשר אדם כותב על דף נייר, הוא מפעיל כח על כלי הכתיבה, חודו של כלי הכתיבה מותיר לחץ על הנייר [ כאשר לחץ הכתיבה חזק במיוחד, ניתן להבחין בו בצידו השני של הנייר ] גם בעיין בלתי מקצועית, גרפולוגים מקצועיים בתחום, מגדילים את רוחב הדף בכדי לצפות באופן מדוייק בלחץ הכתב לחץ הכתב יכול גם להתחלק מספק חלקים בחתימה בודדת, יש שחותמים ומותירים לחץ חזק בקווים היורדים, או בקווים העולים ושאר הקווים בחתימה מצויים בלחץ אחר ויש שהפוך, בהשוואת חתימות ע"י גרפולוג משפטי, מגדילים את "עובי הנייר" פי מאות אחוזים לצורך מדידה של כמות ואופי הלחץ המצויי על צידו השני של הנייר , במידה ונמצאו אי התאמות מבחינת הלחץ הרי לנו מאפיין נוסף שיכול להצביע על זיוף חתימה, חשוב גם לדעת שלסוג העט ולסוג הנייר עבה או דק ישנה גם חשיבות בהשוואת לחץ כתב.על נייר דק יחסית, הלחץ עשוי להיות חזק יותר מנייר עבה יותר וזאת בשל סיבות של התנגדות חוד כלי הכתיבה בנייר.
סיום והחתלה של קווים - שיפוד ו"גדם" וחוט
החתימה היא מעיין "חוט", המתחיל בנקודה מסויימת ומסתיים בנקודה אחרת, הנקודה בו מניח החותם את כלי הכתיבה ומתחיל בביצוע החתמיה היא קו התחלת החתימה וקו הסיום הוא הקו בו העט עוזב את הנייר בפעם האחרונה, להתחלות וסיומים אלה יש צורות אופייניות, חלקן דומות בצורתן לחוט, חלקן דומות לשיפוד "חד ודוקר", וחלקן גדומות, הבדיקה הזאת מתבצעת ע"י הגדלה של קווי הפתיחה והסיום באלפי אחוזים בתוכנה גרפית או במיקרוסקופ ובאם נמצאו אי התאמות במאפיין גרפי זה הרי שיש לנו מאפיין נוסף שיכול להצביע על זיוף, צורניות אופיינית - אלמנטים גרפים ומוטורים יחודיים החוזרים על עצמם , אין שני כתבי יד זהים - אך ישנם כתבים דומים, לעתים כתבי יד יכולים להיות מאד דומים אך ההשוואה בינהם מאופיינת בצורות וקווים [ לעתים זעירים ] שכל כותב מבצע באופן שונה. לעתים קיים "צילצל" קטן באות מסויימת שכמו פטרן קבוע חוזר על עצמו בכל אותה אות בחתימה או במסמך של אותו כותב. לעתים קיימת "נעל בגדדית", כלומר סלסול של סיומת האות "ת" למשל כלפי מטה ואחורה או כלפי מעלה ואחורה, ועוד מאפיינים גרפים רבים.באם נמצא שמאפיין גרפי אופייני שכזה מצוי בחתימתו המאומתת של פלוני או לא מצוי בחתימה או בחתימות שבמחלוקת או להיפך גם כאן ניתן לקבל חיזוק לזיופה של חתימה. מכל האמור עבודתו של גרפולוג משפטי מומחה הינה עבודה של חוקר הדורשת יכולת בילוש מחד וידע רב מתחום הגרפולוגיה ומוטוריקת הכתיבה מאידך.יש לבצע מספר רב של הצלבות מידע לצורך קבלת מסקנה מקצועית בסבירות גבוהה לגבי חשד לזיוף של חתימה על מסמך, אך יש מקום במכלול הבדיקות גם לאינטואיציה ולרמת הבנתו של הגרפולוג את התחום.מאחר והשוואת כתבי יד בחשד לזיוף מבוססת את צורניות, תנועות מוטוריות יחודיות לכותב, אלמנטים של צורה, מרחב, לחץ ועוד, ניתן לבצע השוואת כתבי יד גם בשפות זרות.

the problem of proff [ תקציר תרגום ע"י הגרפולוג זמיר סיון ]
גרפולוג משפטי מומחה בשלב מאוחר יותר זקוק לתת עדות מומחה בבית המשפט, ישנה חשיבות מרובה שגרפולוג יפגין ניסיון ובטחון במתן עדות המומחה שלו בבית המשפט, גרפולוג שיפגין הססנות או יתפס כאשר הוא אינו בטוח בחוות הדעת שכתב עשוי לפגום בכם קשות ואף לפסול את טענותיכם המשפטיות בתיד המתנהל בבית המשפט, להלן תרגום שכתב עבורנו זמיר סיון, גרפולוג מומחה להשוואת כתבי יד וחתימות מתוך אחד הספרים המקצועיים החשובים ביותר בתחום.

בדיקת זיוף חתימה על מסמך במכון זמיר גרפולוגים

אימות חתימה או אימות כתב יד.
בדיקת מסמך מקור או צילום
[ אנו גם מגיעים לרשם הצוואות עם מיקרוסקופים ניידים]
בדיקת תוספות שהוספו בכתב יד במועד מאוחר יותר על מסמך.
וסוגיות נוספות בנושא השוואת כתבי יד וחתימות.

ניתן גם ליצור קשר ישיר עם הגרפולוג זמיר סיון.
0507-245890

ניתן לפגוש את הגרפולוג זמיר גם באיזור תל אביב וגם באיזור אשקלון והסביבה.

 

 

 


זמיר סיון משתמש בציוד מתקדם לבדיקה של כתבי יד וחתימות לצורך קביעת זיוף או אימות של חתימה.

חלק מהמכשור בוא אנו נעזרים הוא :

סוגי מיקרוסקופים מיוחדים להגדלה וצילום לצורך הברת הוכחות לבית המשפט.
גופי תאורה מתקדמים, תאורות led, תאורה אופטית ותוכנות לבדיקת רזולוציית דיו.

זמיר סיון - הוא גרפולוג המוסמך והממונה גם על ידי בתי המשפט בישראל למתן חוות דעת מומחה בתחום של גרפולוגיה משפטית והשוואת כתבי יד וחתימות.

 

לצורך עבודתי ומלבד הידע המקצועי, אני נעזר במכשור הבא :

 -          מיקרוסקופ מדגם visionmar 40x – 1024x  הכולל תאורה פנימית ומצלמה מובנית.

-          מיקרוסקופ  סטריאופוני מיוחד לכתבי יד מגדם SMZ 168 SERIES

-          מצלמה מיקרוסקופית מותאמת למיקרוסקופ SMZ

-          תוכנה נלוות לעיבוד תמונה והוצאת פלט צילומי של המיקרוסקופ.

-          מיקרוסקופ נייד עם מצלמה מובנית מדגם D-EL1

-          זכוכית מגדלת חיצונית הכוללת תאורת ניאון של  240v

-          תוכנת עיבוד גרפי לצילומי המיקרוסקופ מדגם :ulead photo exeplorer 7

-         תוכנת adobe image ready.

-          סורק מסמכים  ברזולוציה של 2400 dpi.

-          תאורת led בעלת צפיפות נורות גבוהה 48 נורות ברצף.הכנת העובדות
עובדות רלוונטיות, כאשר מתוארות בבירור ומפורשות היטב, הופכות לעדות החזקה ביותר המופיעה בבית המשפט. הן ניצבות שקטות אך פגיעות. עובדות אלה אינן יכולות להיפגע ע"י חקירה נגדית. אין מישהו בשום תחום מלבד הפרקליט, שיכול להעריך טוב את טיב עקשנותן. כאשר הן מסייעות הן יובילו להצלחה. כאשר הן מנוגדות, הן עלולות לחסום את הדרך לניצחון.

בחינת הראיות
בעזרת בדיקה זהירה וניתוח של הראיות הקיימות, הפרקליט המנוסה יכול לעיתים להציע איך לאמת, ובמקרים שמדובר בנושא המערב את ההוכחה של דבר מוחשי, כמו כתב יד או הדפסה, למצא ולפתח את הראיה שעל פיה העובדות בסופו של דבר יוכחו. לעומת זאת, בעזרת עדים השאלה היא לא רק מציאת הראיה אלא גם בחינתה.

אווירת משפט
בשלב זה של עשיית החוק ההזדמנות מאפשרת להראות את מהותו של עורך דין מוצלח. יכולתו לסחוף אחריו קהל ולעצב את שלב השימוע לטובתו.

נימוק משני של דברי העו"ד
הראיה היא בסך הכל פיסת מידע. לא בהכרח יצליח הפרקליט להוכיח את הקשר בין הראיה לעובדות כדי לזכות במשפט. בעזרת ראיות וטיעונים נכונים על הפרקליט להוכיח את העובדות אף על פי שלא בהכרח יצליח לשכנע את חבר המושבעים.

סנגוריה
יחסי הגומלין בין הלקוח לפרקליט מוגדרים כיחסים אינטימיים ובעלי אחריות המהווים דוגמא של אמון וביטחון עליוניים. בעזרת יחסי גומלין אלה, אנו מתבקשים לזמן ומקום מסויימים, לייצג אותנו, את אישיותינו בידי אחר אשר יהיה הדיעה שלנו, הקול שלנו, וברמה מסוימת אף המצפון שלנו.

שכנוע ופסיכולוגיה פרקטית בבית המשפט
המשפט הוא פשוט תחרות בשכנוע. זוהי התמודדות על שכנוע השופט בעזרת כושר ההשפעה של הפרקליט. זאת משימת הפרקליט לשקול את כל הנושאים והמאמצים לגלות ולתעל את השפעותיו על הבעיה. לא בהכרח, אם הוא יודע את החוק אך נכשל במתן תשומת לב לדבר אחר הוא עלול לגרום לתבוסתו.

השפעות "שלא לציטוט" והחלטות חבר המושבעים, פשרות והסדרים
כאשר מתבצעות חקירות ותיאור של תיקים מחוץ לבית משפט, נראה כי ישנם באופן מוחשי מקרי הונאה שמפתיע שהיה את אומץ הלב להוציאן לאור. אבל בוודאות זוהי ראיה לכך שמקרים אלה לא תוכננו למשפט אלא להסדר.
מערכת, שיטה ומגמות
בידי אלה אשר מעוניינים במניעת ההוכחה ישנם הכלים: בלבול, התסבכויות ועיכוב. כלים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי כאשר התיק לא הוכן וסודר כראוי.

סיוע מומחה
להבטיח מידע מיידי בנושא ספציפי טכני המוצג בבית המשפט, ייעזר הפקליט במומחה. המומחה יוכל להנחות אותו בנושא הטכני ולהעיד בנושא שאלת המחלוקת.

המומחה כעד
למרות שערך הידע הטכני של מומחה יכול להיות רב, ייתכן כי ערכו כעד הוא נמוך. על המומחה לא להיות מקור מידע בעניין אלא גם בעל יכולת הסבר ושיכנוע ולהתנסות בחקירה נגדית.
ישנם עדים מומחים המתקשים בניסוח מול השפה המשפטית, חלקם לא מצליחים לשלוט במזג רוחם תחת התגרות. חלקם חסרי ידע בטבע האדם ואינם מצליחים לשכנע אחרים.

שיתוף פעולה של הפרקליט והעד המומחה
לא יאה לפרקליט להדריך את העד המומחה לגבי העובדות והראיות. לעומת זאת חשוב מאוד ובמידת האפשר עליו לעזור לעד בשמירת הטון הנדרש, הדגשה וסדר הצגת העדות. אלו חשובים לא פחות מהראיות והעובדות.

עד "מומחה" חסר ידע,שבועת שקר ונוכלות.
כאשר שני עדים מומחים לא מסכימים לגבי טיעון לא יכול להיות ששניהם צודקים וכנראה אחד מהם לא קביל או מושחט. לא תמיד זה נכון ולפעמים ישנם שאלות טכניות שבכנות אפשר לראות כי שני העדים הגיעו למסקנות שונות. לרוע המזל, זה נכון שעד מושחט הוא חלק מהכלים שבעזרתם עורך הדין מייצג את החוק.

זיכרון וההוכחה של העובדות .
לרוב, תיק המשפט מבוסס על הזיכרון של עד או עדים. ישנם מקרים בהם הוכיחו כי העדות היתה מוטעית או מזויפת. לשאלת הזיכרון יש השפעה חשובה על צפי האמת או שקר בהרבה מהמעשיות המוזרות האלה.

נסיבתיות וראיה מוכחת במקרים מתועדים השנויים במחלוקת .
ישנה אשליה בהקשר של בעיית ההוכחה ברעיון שכל עובדה או נסיבה בגוף הראיות היא קשורה אחת לשניה ותלויה אחת בשנייה. האמת היא יותר מורכבת והמשפט הבא מסביר : שרשרת של נסיבות היא לא חזקה יותר מהחוליה החלשה ביותר שלה.

העיצוב והתאורה של חדרי בית המשפט .
האינטרס של הצדק דורש שמשפט החוק ייערך במקום בו כל מלה יכולה בבהירות להשמע, כאשר כל פיסת ראיה ניתנת להיראות בבירור וכל עד יוכל להיבחן מקרוב ע"י בית המשפט, הפרקליט והמושבעים. לאור דרישות אלה, מתברר כי הרבה בתי משפט לא מותאמים לעריכת משפטים.
16. תקדימים ישנים וחדשים
תקדימים בהקשר של הוכחות מסמכים מטרתם פרוצדורה לעידוד הצדק. קדמה צוינה ע"י הסרת אותן הגבלות ברורות שהפכו לקשה עד בלתי אפשרי להוכיח את העובדות. לאחר מכן להתקדם באימוץ של חופש הפירוש של העובדות בעדות, דבר שלא היה ניתן לעשות לפני התקדים.

הטיעון האחרון בתיקים שנויים במחלוקת .
כאשר הפרקליט עשה את ההכנות כנדרש, חייו, השכלתו, המוניטין שהרוויח על יושר וכנות, בניהולו של התיק במהלך המשפט ושליטתו בעובדות, יוביל לכך שמה שיאמר בטיעון לפעמים ישפיע לטובתו על חבר המושבעים.

השופט בתיקים שנויים במחלוקת .
ברוב בתי המשפט הצדק מנצח, הפשע מוענש הזיוף מפסיד, אך לעיתים בין בתי המשפט השונים ברחבי הארץ ישנה הרגשה של חוק מוגרל המיוחס למשפט פלילי ומשפטי תביעת נזק.

תיעוד אודות מחשבה וטיעון .
ישנם הבדלים רבים בין היכולת האנושית של אנשים. יש כאלה המאמינים בחשיבה שטחית, לא יותר מעובדות פשוטות איכות טיעון נמוכה, חיים את חייהם, עבודה שגרתית הדורשת כמעט ללא מאמץ מנטלי. ישנם מעמדות של עבודה אנושית הדורשת משהו בנוסף כדי להגיע להצלחה מלבד עבודה קשה ושימת לב לפרטים. אחד מהתחומים האלה הוא עריכת דין.

בעיות של התיעוד בתיק שנוי במחלוקת .
בתיק מסוג זה, מסמך עלול להופיע במהלך המשפט כעדות. רצון מובא לחקירה בגלל הופעתו המאוחרת, תוכנו המפתיע וכו. דבר זה עלול להיות מרכז של מחלוקת מרה ומתארכת.

השגת סטנדרטים של השוואה .
במקרה של דיון בנושא שנוי במחלוקת על מסמך שהתווסף לחקירה, מציאת סטנדרט להשוואה הופכת למשימה עיקרית בעזרת הכנסה גורם שלישי להשוואה.

צילומים בתיקים שנויים במחלוקת .
לרוב, לצילומים יש ערך רב במשפט לאחר ושימושם הוגדר מבעוד מועד למשפט. צורך זה בתמונה חשוב בשביל הפרקליט להעריך את מטרתה וערכה.

חקירה נגדית מהיבט העד .
מטרת החקירה הנגדית של העד היא להרוס את העדות הנגדית. העד מרגיש מותקף ולא כמעיד. מאמץ זה נועד להציג את מתן העדות כלא חשובה, מוטעה, לא מוצדקת או מוגזמת או שהעד עצמו לא ראוי לאמון.

חקירה נגדית מהיבט העורך דין .
להתמודדות בחקירה הנגדית בין הבוחן והעד יש שלב מוסרי בנוסף לאינטלקטואלי. חבר המושבעים והשופט בוחנים את ההתמודדות ומתארים מסקנות לעצמם. הנחקר לרוב לא מודע לעובדה שהצד המוסרי שלו בנוסף לעדות עצמה נבדקות. האם הוא הוגן וישר או שבסיום העדות נתפס העד בידי חבר המושבעים כמופע ראווה ערמומי שאינו יכול להגן על עצמו, אשר נוצל בידי הפרקליט המנוסה.

בעיות של הקלדה שנוייה במחלוקת .
באיזה מכונה באמת השתמשו לכתיבה, האם הכל נכתב באותה מכונה, האם זה נכתב ברציפות, מתי זה נכתב. לפעמים שאלות אלה אינן יכולת לקבל תשובה.

מכתבים אנונימיים והחוק .
לעיתים מגיעים מכתבים אנונימיים לידי משרדי החוק ובמקודם או מאוחר כל עורך דין יזכה לנסיון בחקירה בעניין. ישנם כמה עובדות ופרטים במקרים אלה שמגלה בהם עניין הפרקליט לצורך חקירה או מידע כללי בנושא.

עדויות של כתב יד בידי עד לא מומחה .
לפעמים נעשה נסיון להוכיח את הזיופים הגדולים ביותר כאמיניים בידי עד לא מומחה . אך העדות הכי חלשה והלא משכנעת שהוצגה לבית משפט היא של עד לא מומחה בעניין כתב יד.

טעויות בזיהוי של כתב יד .
הפרקליט העומד על המשמר, מודע לעובדה שמחקר מדעי מנסה לייסד טיעון כאשר הפרקליט מנסה לגלות אם הטיעון הוא נכון או לא, ולכן מכין עצמו להמנע מהסכנה. המאמץ לתת את הטיעונים הטובים ביותר מוטלים בספק היא נטייה לא למצא שגיאה חשופה אלא להסביר ולתרץ אותה.

עיוורון או בעיות ראייה בהקשר לבעיית ההוכחה .
אין מספיק מחקרים בנושא, אך ברור כי יש הבדלים רבים בין נבדקים עיוורים


זיהוי כתב יד השוואת חתימות בדיקת חתימה חתימות מזוייפות חתימה מזוייפת השוואת כתב יד בדיקת כתבי יד בדיקת חתימות בדיקת מסמכים גרפולוג מומחהצרו קשר עם קליק גו לקבלת הצעת מחיר, אנא רישמו את שם הדף בו אתם מעוניינים.גרפולוגיה משפטית מאמר באנגלית מאת הגרפולוג זמיר סיון

Thousands of signatures are forged daily in a conscious or proactive manner. Forged signatures are popular with checks, contracts, agreements, wills and testaments, credit vouchers, corporate agreements, paintings and more.
Bank tellers verify customer signatures with a short glance – if the general form seems similar and the signature is confirmed to be that of the account holder, the signature is approved, even if it was forged and the forger managed to discover the general form of the signature.
Some signatures are seemingly simple to forge, but the simplicity lies in the ability to recreate the general and visual shape of the signature. Forgers do not consider all of the unique graphic and motor aspects relating to the specific writers; elements that cannot be imitated or observed with an unprofessional eye. These elements include, inter alia, writing pressure, structure of the beginning and the ending of lines comprising the signature, line flow and quaking, specific and repetitive graphic elements, signature angle, differences of length and height, writing speed, ink flow, etc.
A graphologist specializing in comparing handwritings, follows the motor nature of writing and the shapes that are characteristic of a specific writer, comparing the elements to the signature or to the disputed handwriting.
By applying their knowledge in the field of graphology and using the appropriate equipment, forensic graphologists can discover forged signatures and handwriting and submit an expert opinion to courts of law.
We all introduce our unique “self” into our handwriting and signature through our graphic and motor expression. Forensic graphology and handwriting comparison has gained momentum in recent years and developed into a diagnostic tool admissible in courts and used as a supportive element for determining the existence of forgery. In cases where there are no additional clues, the graphologist’s opinion can even serve as the main expert opinion in the case.
There are also more sophisticated forgers who use graphic software programs to forge a signature to a document. One can simply scan a signature and use PhotoShop or any other graphic program to place it where the signature is required. In doing so, forgers seemingly demonstrate the perfect forgery of another person’s signature. However, in reality, the “perfect forgery” is not really perfect seeing that the chances for a completely identical signature are very slim. People signing a document maintain the line flow, they shape and dynamic that is characteristic of their handwriting and signature, yet they are unable to recreate two absolutely identical signatures.
Try it for yourselves, take a white sheet of paper and sign it 10 times. No doubt, you will find many very similar signatures, but you will not find even one that is absolutely identical.
When comparing signatures suspected of being forged, a large number of graphic elements and writing flow issues relating to the writer are considered and integrated within additional findings that may impact the signature diagnosis. Following is a review of several of the tests performed by graphologists when comparing forged signatures.
Forensic graphology: Assessing signature flow and movement
There are people who write quickly and others who write slowly, or slow compared to others. There are people whose ink release is dense and others who give space for their lines. Graphologists must compare the speed of writing when addressing the verified signatures of individuals. Where there is a difference between the writing speed of a verified signature and that of the disputed one, the suspicion of forgery ensues. But there is no single graphic parameter capable of providing a reasonable probability of forgery due to the fact that there are elements and situations that may influence the alertness or emotional state of the writer, and a single deviation does not provide concrete evidence for reaching a conclusion of forgery.
Forensic graphology: Assessing the characteristic flow and shape
Different individuals have different methods for holding their writing utensils. There are those who hold their pens with a relatively weak hold, at a certain angle or another. There are others who draw a visible or invisible line between their letters. Every such parameter can impact the “character” of the line created on paper. Signatures are usually comprised of lines going up and down and, in some cases, loops, curves and angles. Where significant differences are found in these shapes when comparing to handwriting samples, there is reason to suspect forgery. People whose handwriting has a tendency to curve, probably will not change the nature of their writing completely when singing a document, seeing that it requires a completely different motion of the hand.
Forensic graphology – Writing pressure
When people write on paper, they exert pressure on the writing utensil. The nib of this utensil leaves its mark on the paper and, when it is especially hard, even an untrained eye can see its mark on the other side. Expert graphologists increase the page width in order to observe the writing pressure accurately. Writing pressure can also vary in different parts of the signature or within a single word. There are those who sign and place strong pressure on the downward lines or upward lines, while other lines are different. Or the opposite is possible, there may be people who exert consistently strong or weak pressure throughout the signature. When a forensic graphologist compares signatures, the “paper thickness” is significantly increased in order to measure the nature and intensity of the pressure placed against the other side of the paper. Where deviations are found in terms of writing pressure, then we have found an additional element that can point to a forged signature or forged handwriting. It is also important to remember that the type of pen and type of paper are very important and may impact the writing pressure. When using relatively thin paper, pressure may be stronger seeing that the paper has less resistance than thick paper.
Forensic graphology: Line start and end – Formative shapes: skewer, stump and string
The signature line resembles a “string” that begins at a certain point and ends elsewhere. The point on which the signatories place their writing utensils and start signing is the signature starting point, and the point where it leaves the paper for the last time is the end point. Such line beginnings and ends bear characteristic shapes; some are similar to the end of a sewing thread, others resemble a “sharp, rigid and stabbing” skewer, while yet others are stumped. The evaluation is performed by enlarging the start and end lines by dozens or hundreds of percentage points, using a graphic computer program or a computer microscope in order to examine and process the image. Where differences are found in this graphic feature, then there is one more element that can point to forgery.
It is important to note that people whose handwriting is characterized as “stumped” at all ending lines will rarely create a “sharp skewer” shape and it is nearly impossible. People’s hand movements, holding forms and other parameters creating their handwriting are unique, thus if there is a significant difference in these shapes, there is definitely reasonable reason to believe that forgery is the case.
Forensic graphology – Characteristic shapes – Unique and recurrent graphic and motor elements
There are no two identical handwritings. Handwritings can be very similar, but the comparison between them is characterized by shapes and lines [sometimes minute] that every person performs in a different manner. There is sometimes a small dot in a certain letter, demonstrating a “procedure” that is repeated whenever that letter appears. There is often the appearance of a “Baghdadi slipper”, i.e. a twirl of the final letter. As a graphologist, I have seen thousands of handwritings and I have indeed seen many similar ones. However, I have never seen two identical handwritings. There is always a difference, just as there is always a difference between the people themselves. These graphic elements are often concealed from an untrained eye; sometimes the lines connecting the letters are invisible without appropriate equipment or knowledge. There are sometimes stronger ink spots in certain parts of a letter, etc. In the event that such a characteristic graphic element is found in someone’s verified signature or is absent from dispute signatures, one can also find support for the existence of a forged signature. There are many other graphic and motor elements examined by a graphologist in order to verify a signature, such as: differences in punctuation, examination of height and length areas, evaluation of the connection between letters, physical sensitivity in specific areas, and more.
Based on the above, the work of the forensic graphologist is of an investigative nature, demanding meticulous detective work – on the one hand, and extensive knowledge regarding graphology and writing flow – on the other. Many triangulations are required in order to reach a professional opinion with a high level of probability when suspecting forgery or when verifying signatures.

גרפולוגיה משפטית Zamir Sivan, Chief Graphologist and CEO, Zamir Graphology

גרפולוגיה

תגיות : גרפולוגיה משפטית, גרפולוג משפטי, מומחה השוואת כתב יד, מומחים גרפולוגיה משפטית.