גרפולוגים משפטיים

זמיר סיון גרפולוג משפטי מומחה לבדיקת כתבי יד וחתימות 0507-245890
לאתר האינטרנט של
זמיר סיון

גרפולוגיה   גרפולוג   גרפולוגים  גרפולוג באשקלון

ראו גם את המאמר שלי בנושא בחירת גרפולוג זול [ סיכונים שצריך לקחת בחשבון ]


גרפולוגיה משפטית היא למעשה חקירה גרפולוגית, הגרפולוג המשפטי בודק בעזרת נתונים גרפיים ונתונים מוטורים כתב יד של "פלוני" ומשווה אותו לכתב יד אחר של אותו "פלוני" או של "פלוני" מתחזה, מטרת הגרפולוגיה המשפטית לבדוק ולאמת נושא של השוואת כתב יד וחתימות, ולקבוע האם קיים חשש לזיוף כתב יד או חתימה על מסמך זה או אחר,
משתמשים בגרפולוגיה משפטית בעיקר בבדיקה והשוואה של חתימות השנויות במחלוקת על צוואות, ירושות, הסכמים שונים, שטרות חוב וכיוצב, גרפולוגיה משפטית תפסה תאוצה בשנים האחרונות בבתי המשפט בארץ ובעולם ככלי תומך החלטה בסוגיות משפטיות שונות, יכולתו של הגרפולוג לתת אינדיקציה מדוייקת באשר להשוואת כתב יד וחתימות על מסמכים ולבדוק את אמינותם עוזרת במתן עדות מומחה חשובה בבתי המשפט, יש להבדיל מומחים להשוואת מסמכים ממומחים לגרפולוגיה משפטית, הגרפולוגיה משפטית כוללת בתוכה את יכולתו של הגרפולוג להתחקות אחר צורניות, תנועות מוטוריות אופייניות לכותב, לחצי כתיבה, אופי שטף הכיתבה, ודינמיקת הכתיבה האופיניית "לפלוני" והשוואה לחתימות או כתבי יד אשר במחלוקת ואילו מומחים בתחום של השוואת מסממכים מתמחים בבדיקת גילו של המסמך, גילו של הדיו ובדיקות שהן יותר מתחום הזיהוי הפלילי, כך שמומחה להשוואת מסמכים אינו חייב להיות גרפולוג, וגרפולוג משפטי אינו חייב להיות מומחה להשוואת מסמכים, מדובר בשני תחומים שונים לחלוטין באופי הבדיקות שלהן.

קישורי מידע חשובים בנושא גרפולוגיה משפטיתגרפולוגים משפטיים | גרפולוגיה משפטית | גרפולוג משפטי | מומחים בתחום גרפולוגיה משפטית legal graphology | graphology גרפולוגים משפטיים בישראל ראו המלצות, מאמרים וקישורים לאתרים בישראל ובעולם בנושא גרפולוגיה משפטית ראו גם גרפולוגיה דוט קום

להלן מאמר בנושא גרפולוגיה משפטית
בדיקת חתימה מזוייפת על חוזה, הסכם שכירות, בדיקת חתימות מזוייפות על הסכמי שכירות או מכר.
מאת הגרפולוג זמיר סיון, גרפולוגיה משפטית – השוואת זיופי חתימות וכתב יד.

אלפי חתימות בכתב יד מזוייפות מדי יום, אם באופן מודע ואם באופן יזום, זיופי חתימות נפוצות מאד על המחאות, חוזים, הסכמים, צוואת וירושות, ספחי אשראי, הסכמי חברות, חתימות על ציורים, ועוד. טלרים בבנק, מאשרים חתימת לקוח רק בהסתכלות קצרה, הצורה דומה והחתימה מאושרת כחתימת בעל החשבון. חלק מחתימותיהם של אנשים קלות כביכול לזיוף, אך הקלות היא בעיקר בהתחקות אחר הצורניות הכללית והויזואלית של החתימה, הזייפנים אינם לוקחים בחשבון את כל האלמנטים הגרפיים והמוטורים היחודיים לכותב הספציפי והבלתי ניתנים לחיקוי או צפייה בעיין בלתי מקצועית, הזייפנים אינם לוקחים בחשבון אלמנטים כגון : לחץ כתב, מבנה ההתחלה והסיום של הקווים המרכיבים את החתימה, שטף ורעד הקו, האלמנטים הגרפיים הספציפים והחוזרים על עצמם, זווית החיתום, הפרשי האורך הגובה והרוחב, מהירות הכתיבה ועוד.

גרפולוגים משפטיים בעזרת ידע בתחום הגרפולוגיה ומיכשור מתאים, בהחלט יכולים להתחקות אחר זיופי חתימות וזיופי כתבי יד ולהגיש חוות דעת לבתי המשפט, תחום השוואת כתבי יד תופס תאוצה בשנים האחרונות והפך לכלי אבחוני קביל בבתי משפט המשמש ככלי תומך החלטה בחשד לזיופי חתימות על מסמכים.

ישנם גם זייפנים מתוחכמים יותר הנעזרים בתוכנות גרפיות יחסית פשוטות לזיוף חתימה על מסמך, ניתן בקלות לסרוק חתימה של פלוני ולמקמה בעזרת פוטושופ במיקום החתימה המיועדת ובכך לבצע זיוף מושלם, אך מסתבר שהזיוף המושלם אינו ממש מושלם, זאת מאחר והסיכוי שפלוני יחתום שתי חתימות זהות באלפית המילימטר, קטנה מאד, חותם פלוני שומר על הקווים המוטורים המאפיינים את חתימתו אך אינו מצליח לחתום שתי חתימות זהות לחלוטין. בהשוואת חתימות בחשד לזיוף חתימה על מסמך, באם בחשבון מספר רב של אלמנטים גרפיים ותנועות מוטוריות של כתב היד. כל אלה משולבים בממצאים נוספים שעשויים להשפיע של אבחון החתימות, להלן סקירה של חלק מהבדיקות המתבצעות ע"י גרפולוג בהליך של השוואת זיופי חתימות

בדיקת שטף ותנועה של חתימה :

ישנם כותבים במהירות וישנם כותביות באיטיות, או באיטיות יחסית בהשוואה לכותבים מהר. תחילה הגרפולוג צריך להשוואת את מהירות הכתיבה בחתימותיו המאומתות של פלוני, במידה ונמצא שוני בין המהירויות הכיתבה בין חתימתו של פלוני המאומתת לבין החתימה השנוייה במחלוקת, עולה חשד ראשון לזיופה של חתימה, אך אין בפרמטר גרפי בודד בכדי לקבוע דעה חד משמעית.  בדיקת צורה ותנועה מוטורית אופיינית : כל אדם מחזיק את כלי הכתיבה באופן מעט שונה, יש שבחוזקה אוחזים את העט, בריפיון יחסי, בזווית כזו או בזווית אחרת, כל פרמטר שכזה עשוי להשפיע על "אופי" הקו הנוצר על הנייר. חתימה בדרך כלל מורכבת, מקווים עולים ויורדים, אולי לולאות, קמרים, קערים וזוויות,באם  בצורניות של אלה נמצאו שינויים הרי שיש חשד נוסף לזיופה של חתימה.

בדיקת לחץ הכתב :

כאשר אדם כותב על דף נייר, הוא מפעיל כח על כלי הכתיבה, חודו של כלי הכתיבה מותיר לחץ על הנייר [ כאשר לחץ הכתיבה חזק במיוחד, ניתן להבחין בו בצידו השני של הנייר ] גם בעיין בלתי מקצועית, גרפולוגים מקצועיים בתחום, מגדילים את רוחב הדף בכדי לצפות באופן מדוייק בלחץ הכתב לחץ הכתב יכול גם להתחלק מספק חלקים בחתימה בודדת, יש שחותמים ומותירים לחץ חזק בקווים היורדים, או בקווים העולים ושאר הקווים בחתימה מצויים בלחץ אחר ויש שהפוך. בהשוואת חתימות ע"י גרפולוג משפטי, מגדילים את "עובי הנייר" פי מאות אחוזים לצורך מדידה של כמות ואופי הלחץ המצויי על צידו השני של הנייר. במידה ונמצאו אי התאמות מבחינת הלחץ הרי לנו מאפיין נוסף שיכול להצביע על זיוף חתימה. חשוב גם לדעת שלסוג העט ולסוג הנייר עבה או דק ישנה גם חשיבות בהשוואת לחץ כתב. על נייר דק יחסית, הלחץ עשוי להיות חזק יותר מנייר עבה יותר וזאת בשל סיבות של התנגדות חוד כלי הכתיבה בנייר.

סיום והחתלה של קווים - שיפוד ו"גדם"  וחוט  

החתימה היא מעיין "חוט", המתחיל בנקודה מסויימת ומסתיים בנקודה אחרת, הנקודה בו מניח החותם את כלי הכתיבה ומתחיל בביצוע החתמיה היא קו התחלת החתימה וקו הסיום הוא הקו בו העט עוזב את הנייר בפעם האחרונה.  להתחלות וסיומים אלה יש צורות אופייניות. חלקן דומות בצורתן לחוט, חלקן דומות לשיפוד "חד ודוקר", וחלקן גדומות, הבדיקה הזאת מתבצעת ע"י הגדלה של קווי הפתיחה והסיום באלפי אחוזים בתוכנה גרפית או במיקרוסקופ ובאם נמצאו אי התאמות במאפיין גרפי זה הרי שיש לנו מאפיין נוסף שיכול להצביע על זיוף. צורניות אופיינית  - אלמנטים גרפים ומוטורים יחודיים החוזרים על עצמם. אין שני כתבי יד זהים - אך ישנם כתבים דומים, לעתים כתבי יד יכולים להיות מאד דומים אך ההשוואה בינהם מאופיינת בצורות וקווים [ לעתים זעירים ] שכל כותב מבצע באופן שונה. לעתים קיים "צילצל" קטן באות מסויימת שכמו פטרן קבוע חוזר על עצמו בכל אותה אות בחתימה או במסמך של אותו כותב. לעתים קיימת "נעל בגדדית", כלומר סלסול של סיומת האות "ת" למשל כלפי מטה ואחורה או כלפי מעלה ואחורה, ועוד מאפיינים גרפים רבים. באם נמצא שמאפיין גרפי אופייני שכזה מצוי בחתימתו המאומתת של פלוני או לא מצוי בחתימה או בחתימות שבמחלוקת או להיפך גם כאן ניתן לקבל חיזוק לזיופה של חתימה. מכל האמור עבודתו של גרפולוג משפטי מומחה הינה עבודה של חוקר הדורשת יכולת בילוש מחד וידע רב מתחום הגרפולוגיה ומוטוריקת הכתיבה מאידך. יש לבצע מספר רב של הצלבות מידע לצורך קבלת מסקנה מקצועית בסבירות גבוהה לגבי חשד לזיוף של חתימה על מסמך, אך יש מקום במכלול הבדיקות גם לאינטואיציה ולרמת הבנתו של הגרפולוג את התחום. מאחר והשוואת כתבי יד בחשד לזיוף מבוססת את צורניות, תנועות מוטוריות יחודיות לכותב, אלמנטים של צורה, מרחב, לחץ ועוד, ניתן לבצע השוואת כתבי יד גם בשפות זרות.

השוואת כתב יד גרפולוגיה משפטית מומחית בתי-המשפט עד מומחה בבתי המשפט תחום של בדיקת מסמכים אינו קשור לגרפולוגיה המשפטית העוסקת בעיקר בתכונות הכתיבה לדוגמא :  בדיקת חתימות , בדיקת כתב-יד  והפקת חוות דעת  לבית-משפט ולבתי-משפט בנושאים אלה, כמו כן גרפולוג משפטי יכולת לתת הערכה גרפולוגית בנושאים כגון :  זיופי חתימות , זיוף חתימה , שינויים בכתב יד בתוך מסמך , תוספות כתב יד במסמך , בדיקת אמיתות חתימות או בדיקת זיוף עצמי, אימות חתימה אותנטית , חתימה אקראית , שירותים לעורכי-דין , שירותים למשפטנים חתימות מזוייפות ניתנות, גרפולוגית מוסמכת , גרפולוגיה לעסקים , גרפולוגית לעסקים , הכוונה מקצועית , יעוץ , זיהות מסמכים , אימות מסמכים , עדות מומחה בבתי-המשפט , עדות מומחה בבית-המשפט , הופעות בבתי-המשפט , מינוי עד מומחה ,  מתמחה בהשוואת כתבי-יד וחתימות , בתי-המשפט בארץ , בודקת  בדיקת חתימות על צוואות , תוספות על מסמכים, גרפולוג משפטי מומחה, גרפולוגים משפטיים מומחים, השוואת חתימות בחשד לזיוף, מתן עדות מומחה בבית משפט, השוואת צוואות, השוואת ירושות, בדיקת חתימה על ירושה, אימות חתימה על צוואה או ירושה, בדיקת שטף כתב, בדיקת לחץ כתב, השוואת שטף דיו, גרפולוגיה, גרפולוגית, גרפולוגיה משפטית, גרפולוגית משפטית, זיהוי כתב יד, בדיקת כתב יד, השוואת כתב יד, השוואת חתימות , השוואת כתבי יד, מומחים לכתבי יד, בדיקת זיופי חתימות על מחאות, חוזים, זטרות חוב, צוואות, ירושות , בדיקת חתימות, השוואת חתימות, בדיקת גיל מסמך, בדיקת דיו, הכנת חוות דעת לבית משפט.

זיוף עצמי :

לאחרונה אנו נתקליעם יותר ויותר בביטוי זיוף עצמי בבתי המשפט, מהוא למעשה זיוף עצמי בשפת הגרפולוגיה המשפטית : זיוף נוצר כאשר אדם חתם את חתימתו בצורה שונה במתכוון, בכדי שביום מן הימים באם יזדקק להתכחש לחתימתו יוכל לעשות כך ולהגיד "זו לא חתימה שלי", אך עם זאת לגרפולוג משפטי מומחה היכולת להחתקות אחר תנועות מוטוריות וסימנים גרפים יחודיים שביצע אדם שכביכול ניסה לזייף את חתימתו עצמו או לחתום באופן שונה מחתימתו, כך נוצר הביטוי זיוף עצמי של חתימה, לידיעתם המנסים לחתום אחרת מחתימתם הרגילה שימו לב, שפסקי דין בסוגיית זיוף עצמי קשים הרבה יותר מפסקי דין אחרים, זאת מאחר ואם המזייף נמצא אשם הוא מואשם גם בשיבוש הליכי חקירה ודינו עשוי להיות גדול יותר.

עוד על נושא של זיוף עצמי וגרפולוגיה משפטית תוכלו לקבל בהרצאתו של זמיר סיון הגרפולוג " גרפולוגיה משפטית", הרצה מצויינת ששווה להגיע אליה!

גרפולוגיה משפטית | גרפולוגיה משפטית | גפרולוגיה משפטית | גפרולוג | הגרפלוגיה משפטית | גרפלוג משפטי מומחה | גפרולוגית משפטית | מומחה להשוואת מסמכים | מומחים להשוואת מסמכים | מומחים לתחום גרפולוגיה משפטית | המומחה לגרפולוגיה משפטית | גרפולוגיה משפחתית | בדיקת גרפולוג משפטיים מומחים | גרפולוגיה משפתית | גרפולוגיה משפתיט
גרפולוגיה משפטית, השוואת כתב יד וחתימות, גרפולוגיה, משפטית, בית משפט, גרפולוגיה בבית משפט, בתי משפט, עדות מומחה, לגרפולוגיה משפטית, חתימה מזויפת על הסכם שכירות, חתימה מזויפת על שטר חוב, בדיקת חתימה מהויפת, בדיקת חתימות מזויפות, לבדוק חתימה מזויפת.

 גרפולוג משפטי מומחית   גרפולוגית משפטית בכירה  השוואת כתב יד 

   רואי חשבון    פסיכולוגיית ספורט   גרפולוג   גרפולוגיה   גרפולוגים   Forensic Graphology Article  -  Legal Graphology - Business Graphology Services