קרדית האבק

קרדית האבק  the dust mite    מאמרים

     
המידע בעמוד זה בחסות :הזמנת מלון  גרפולוגיה  עסקים למכירה
להוספת חסות איקון + קישור טקסט לאתר יש ליצור קשר עם clickgoseo@gmail.com

היא יצור מיקרוסקופי קטנטן החי במגורי אדם בתנאים של אבק ולחות על בגדים, ספרים, כלי בית וחפצים דומים. קרדית האבק ניזונה מקשקשי עור אדם והפרשותיה הן הגורמות העיקריות לתגובות אלרגיות קשות אצל בני אדם. זרמי אוויר קלים מאד מסוגלים להעביר את קרדית האבק ממקום למקום בבית ומחפץ לחפץ בקלות, גם הזזה של כלי בבית גורמת למשב רוח המספק לקרדית האבק נדידה קלה. קרדית האבק נפוצה מאד בישראל ובמדינות נוספת בהם אחוז הלחות גבוהה באופן יחסי, בתוך מדינת ישראל קרדית האבק נפוצה ביותר במישור החוף בוא אחוז הלחות נע סביב ה 70% בממוצע. גלליה של קרדית האבק הם אלה היוצרים את התגובה האלרגית, פרק הזמן הראשי לחשיפת בני האדם לקרדית האבק היא בלילה כאשר היא מרחפת באוויר ובן האדם אינו בתנועה וכך נוצרת החשיפה.

נושא המאמר: קרדית האבק
מאת:    שמור מאמר למועדפים

תופעת קרדית האבק
כ-30% מהאוכלוסיה סובלים מתסמינים אלרגיים, לפי מחקרי עור כ-80% מהאלרגים והאסמטיים מגיבים לקרדית האבק. קרדית האבק או הבית, הינה יצור מיקרוקוספי הניזון מפסולת תאי עור של בני אדם וחיות הבית. כיצור מיקרוסקופי שלא נראה לעין ונמצא אפילו בבית הנקי ביותר, קרדית הבית שוכן בתוך מזרנים, כריות, שמיכות, שטיחים ורהיטים מרופדים. הם משגשגים בתנאי חום, לחות ורטיבות וחיים על תאי העור שאנו וחיות הבית משירים מידי יום. אפילו במזרנים, כריות, פוך ושטיחים חדשים המתיימרים להיות נטולי אלרגניים, נוצרים במהירות תנאים לגידול הקרדית.
אבק הוא לא רק מלוכלך ומכוער. מבט אחד במיקרוסקופ, ויקום שלם מתגלה בחומר הלכאורה דומם הזה. "האבק בבית מכיל הפרשות שונות כגון קשקשים ובעונות האביב גם אבקה של עצים וצמחים", מסבירה ד"ר יעל גרייף, מנהלת מרפאה אלרגית בביה"ח בילינסון. "אך מלבד אלו חי באבק יצור חי - קרדית אבק הבית". הקרדית הוא יצור מיקרוסקופי הדומה במבנהו לקרציה. הקרדית חי את חייו, אוכל תאי עור מתים ומתרבה. צורת הקיום האופטימלית שלו היא בסביבת לחות של למעלה מ-75 אחוזים, חשיכה ולמעלה מ-30 מעלות. בתנאים כאלה, קיימים לדוגמא בשטיחים, משך החיים של הקרדית יגיע עד לארבעה חודשים וקצב ההתרבות יגבר עד ל-20 ביצים ביום.
"הקרדית עצמה, באופן עקרוני, לא גורמת נזק לבני אדם", אומרת ד"ר גרייף, "הבעיה מתחילה בתגובות האלרגיות. בעבר חשבו שהאבק הוא הגורם לאלרגיה, אבל כשפרטו את האבק לגורמים, הסתבר שקרדית אבק הבית הוא הגורם העיקרי לאלרגיות". בכ-15 אחוז מהאוכלוסיה בגיל 18 התגלתה רגישות לקרדית. מסתבר, שההפרשה שלו מעוררת, באנשים הרגישים לכך, את המערכת החיסונית של הגוף וגורמת לייצור נוגדנים מחלבונים שמעוררים את התגובה האלרגית. האלרגיה מתבטאת בצורות שונות, החל מדמע וגרד בעיניים ועד התעטשויות, נזלת אלרגית והתקפים של קוצר נשימה". במחקר שערכה ד"ר גרייף נמצא כי מי שסובל מכך בצורה הקיצונית ביותר הם האסמטים - 92.5 אחוז מהאסמטים רגישים לקרדית הבית.
קרדית אבק הבית נקראת כך משום שהוא נמצא רק באבק הבתים. במדינות קרות ויבשות היצור אינו קיים, אך בארץ הוא אורח קבע כמעט בכל ישוב ונחשב לגורם האלריה מספר אחת, לפני פריחות ובעלי חיים. זו גם הסיבה שחברות המייצרות פתרונות החלו בשנים האחרונות להתייחס לנושא האלרגיות ולנסות למצוא פתרונות לבעיה.
תסמיני האלרגיה מחיות הבית נגרמים בעצם מחלבון שבנשורת שיער, תאית, שתן וריר,התגובה האלרגית נוצרת מיידית או עד 12 שעות מהחשיפה הראשונה לבני האדם, עדיף ביותר להחזיק חיות מחוץ לחדר השינה (האידיאלי ביותר מחוץ לבית), רצוי לזכור שאלרגנים מחיות יוצרים תסמיני אסטמה ואלרגיות לטווח ארוך אף לאחר הוצאת החיות מהבית.
אבק פרחים לרוב משמש כבית גידול לקרדית האבק, הנפוצים ביותר הם עצים, שלכת ודשא, מומלץ לסגור חלונות ודלתות בזמן רוחות למניעת כניסת אבק הפרחים.
מקומות הצטברות האבק בבית כוללים: חדרי תליה, תמונות, קישוטים, וילונות, שטיחים, ספרים, שולחנות, תריסים ומקומות גבוהים כחלק העליון של ארונות.
גורמים נוספים היכולים להציק ולעורר תגובות אלרגיות ואסמטיות כוללים: עשן סיגריות, בשמים חזקים, תרסיסים קטלניים למיניהם ארומות צבע וארומות הנוצרות מגז ונפט.
עובש מתקיים בתוך ומחוץ למבנים לכל אורך השנה ברוב הארצות, תנאי קיום העובש נוצרים באזורים שהינם חמים חשוכים ולחים. האזורים העיקריים לקיום וגידול העובש במבנים הם בדרך כלל: מטבחים, אמבטיות ומרתפים, מחוץ למבנים מתקיים העובש בתנאים של רקבון על גבי אדמה, צמחים ועצים.
.

רדית האבק בהגדלה dust mite

 אם ברצונך שנפיק לך דף אינטרנט בכל נושא שתבחר/י בסגנון עמוד זה פנה אלינו, תוכל/י לשלב בו טקסט, תמונות, קישור לאתר/ים, פרסומות, מידע ועוד, זה לא יקר וזה מהיר!
הפקת עמוד אינטרנט + אחסון לשנה + קידום במנועי חיפוש = 1500 ש"ח + מע"מ, ניתן לפרוס את החיוב ל 10 תשלומים ללא ריבית!   clickgoseo@gmail.com